Moja własna strona na serwerze vg1.pl
Główne kategorie | Biblie i ... | Apokryfy | Artykuły | Apologie I-IV w. | Św. księgi? | Książki i opinie | Archeologia | Religia a ateizm | Wydania dot. ŚJ | Dokumenty ŚJ | Linki | Wersety | Doktrynalne | Ex ŚJ | Filmy | Transmisje rel. Luty 20 2020 05:13:33
Nawigacja
Główna
Szukaj
Galeria
Kategorie Newsów
Download
Forum
FAQ
Kontakt
http://cms-designs.de
Mat 28:1-10
Kto pierwszy zobaczył Jezusa po zmartwychwstaniu?
Przyglądając się poszczególnym wyznaniom chrześcijańskim, można zauważyć przez porównywanie ich, że różnią się pod względem interpretacji. Często uwidacznia się to na forach internetowy, gdy nawzajem padają oskarżenia o manipulację tekstami biblijnymi poprzez wyrywanie z kontekstu i pomijanie innych fragmentów, czym zmieniają właściwe przesłanie. Nie chcę tu obwiniać o jakąkolwiek złą wolę stron. Moja analiza egzegetyczna, dostrzega, iż źródło manipulacji (jeśli można tak nazwać) znajduje się w samej Biblii. Jej treść jest tak zredagowana, aby manipulować ludźmi do tego stopnia, by ich nawzajem skłócić swymi sprzecznościami, co też się dzieje od samego początku jej powstawania, aż po dziś, dzień. Tych chwytliwych haseł jest zbyt wiele, i nie mieszczą się w ramach tego artykułu. Odniosę się jedynie do pytania:
W większości przypadków podaje się taką oto kolejność, gdzie pierwszą jest
Maria Magdalena

1. Marii Magdalenie – Mk 16:9; Ja 20:14
2. Kobietom wracającym od grobu – Mat 28:9-10
3. Piotrowi tego samego dnia – Łuk 24:34; 1 Kor 15:5
4. Uczniom w Emaus – Łuk 24:13-33
5. Apostołom oprócz Tomasza – Łuk 24:36-43; Ja 20:19-24
6. Apostołom razem z Tomaszem – Ja 20:26-29
7. Uczniom nad Jeziorem Tyberiadzkim – Ja 21:1-23
8. Tłumowi, ponad 500 osób – 1 Kor 15:6
9. Jakubowi – 1 Kor 15:7
10. Jedenastu – Mat 28:16-20; Łuk 24:33-52; Dz 1:3-12
11. Przed Wniebowstąpieniem – Dz 1:3-12
12. Pawłowi – Dz 9:3-6; 1 Kor 15:8
13. Szczepanowi – Dz 7:55
14. Pawłowi w świątyni – Dz 22:17-21; 23:11
15. Janowi na Patmos – Ap 1:10-19 źródło

W zdecydowanej większości wyróżnia się Marię Magdalenę, która rzekomo jako pierwsza zobaczyła zmartwychwstałego Jezusa tuż przy grobie, co uzasadniają teksty Mk 16:9 oraz Ja 20:14-16. U niektórych te teksty budzą wątpliwości, i tak w stosunku do MK 16:9-19 wielu uważa, że jest nieautentyczny ze względu, że nie ma go w dwóch najlepszych kodeksach, kodeksie synajskim (א) i watykańskim (B) i syrosynajski i inne. Do tego należy wspomnieć, że „dłuższego zakończenia” nie znał Klemens Aleksandryjski i Orygenes, zaś Euzebiusz z Cezarei oraz Hieronim zaświadczali, że w większości greckich kopii Ewangelii Marka, jakie były im znane, tego zakończenia również nie było. Jeśli chodzi o Ew. Jana, to ostatnio wielu naukowców nie przypisuje ją apostołowi Janowi, lecz innemu Janowi już po śmierci właściwego apostoła zerknij.

Maria Magdalena i inna Maria

Jednakże według Ew. Mateusza 28:1-10, wynika że pierwszymi, które spotkały Jezusa równocześnie, była Maria Magdalena z inną Marią, ale już nie przy grobie, lecz dużo dalej w drodze powrotnej. 8 Pośpiesznie więc oddaliły się od grobu, ... 9 A oto Jezus stanął przed nimi i rzekł: «Witajcie!» One podeszły do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon.

Piotr
Tymczasem ap. Paweł dementuje obydwie powyższe relacje, a przedstawia inną listę kolejności, w liście, 1 Kor 15:4-8, a mianowicie: Pierwszym był Kefas (Piotr), który spotkał Jezusa (kobiet nie uwzględnia), następnie 12 apostołów, następnie 500-set jednocześnie (tu dopiero mogły być kobiety), następnie Jakub i na końcu Paweł.

To wszystko okraszone jest wypowiedzią samego Jezusa, który ostrzega przed zmaterializowanym spotkaniem z kimkolwiek i gdziekolwiek na ziemi. Zresztą przytoczę w całości tą najważniejszą sentencje.

23. Wtedy jeśliby wam ktoś powiedział: Oto tu jest Mesjasz albo: Tam, nie wierzcie! 24 Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych. 25 Oto wam przepowiedziałem. 26 Jeśli więc wam powiedzą: Oto jest na pustyni – nie chodźcie tam! Oto wewnątrz domu, nie wierzcie!( Mt 24:23-24 bt5)

I gdzie tu można znaleźć prawdę? Mi się wydaje, że jeśli przyjąć według wierzeń chrześcijan, że Biblię pisali ludzie pod dyktando Ducha Świętego, to z racjonalnego punktu widzenia warto by zadać pytanie: Jakie można mieć zaufanie do niebiańskiej istoty, skoro nawet konsylium z ludzi powinno dostrzec te nieścisłości? Owszem, ludziska nazywający siebie wierzącymi, wyjaśniają to co sobie wybiorą jako ważniejsze, pomniejszając to co niewygodne dla jego wyznania i w stosunku do adwersarza. Inni takie sprzeczności próbują wyjaśnić, że każdy z nich pisał patrząc z innej strony. Nie do wiary, aby Paweł widział, skoro nie uczestniczył w w wydarzeniach śmierci Jezusa. Każdy z pisarzy pisał po latach z zasłyszanych wieści, włącznie z podszywającym się za Mateusza. zerknij

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
http://cms-designs.de
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.
http://cms-designs.de
Ostatnie Artykuły
Wyjątki życiorysu - ...
Paraklet
Dzień śmierci Jezusa
Sprzeczności wokół ś...
Pisarze I-IV w.
http://cms-designs.de

Załóż : Własne Darmowe Forum | laptopokazja.pl | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie